איטו אבירם

יום כיף משפחתי ברמת גן: הספארי, הפארק הלאומי ומוזיאון האדם והחי

מתחילים בביקור בספארי, ממשיכים בפיקניק, רכיבת אופניים, גני פרחים ופינת משחקים ענקית בפארק הצמוד, משם אל התערוכות והסדנה שבמוזיאון האדם והחי ומקנחים בפיצה וגלידה.

הקטן גודל גופן הגדל גודל גופן גודל גופן הדפס עמוד הזה

הפארק הלאומי משחקים על הדשא. כל הצילומים: אבישי טייכר. נוצר על ידי מעלה היצירה.

אז מה יש לעשות שם: ביקור בספארי, יוצאים אחרי שעתיים וחונים ליד הפארק. מורידים אופניים מהמכונית ומגלים את הפארק הענק: מפל מים, חורשת אימונים, פסלים של מנשה קדישמן, פסל ענק של “יהודה המתעורר”, אגם עם איים שעליהם חיים מיני עופות וציפורים, בית-ספינה בלב האגם, פינת משחקים גדולה, גן קקטוסים, אמפיתיאטרון עם במה (אפשר להופיע) ומוזיאון האדם והחי שבו תערוכות וסדנאות המתאימות לילדים. מתאים לכל עונות השנה.

סדנת בועות במוזיאון האדם והחי. צילום דורית ווליניץ

כשילדיי היו קטנים הייתי לוקח אותם אל קצה המדשאה המזרחית הגדולה בפארק הלאומי, מרים אותם על כתפיי ואז, כשהם מציצים מעל החומה המפרידה בין הפארק והספארי, הם יכלו בקלות להציץ על האגם שבו רחצו קרנפים, היפופוטמים התיזו מים וזברה סקרנית הביטה בהם ממש מקרוב.

אחר כך היינו רוכבים על האופניים בשבילים המעגליים בפארק, נעצרים מדי פעם בפינה אחרת של האגם, מביטים בברווזים, מאכילים בפתותי לחם את העופות הרבים וממשיכים אל הגבעות המדושאות כדי לרוץ ולהוציא אנרגיה.

אם נשאר זמן היינו חוזרים אל השביל המוליך אל החורשה הגדולה. שם היו מתקני “אימונים” כמו בגדנ”ע, ולימים נוספה גם פינת משחקים גדולה ואיכותית שמתאימה לילדים בכל גיל. מוזיאון האדם והחי, השתול ממש בפינה הדרום מזרחית של הפארק, היה בונוס נוסף ותמיד היה בו משהו מעניין לעשות.

ואחרי כל זה, עייפים, מזיעים ורעבים, היינו קופצים לפיצרייה של רמת חן, במרחק הליכה מהפארק, במרכז המסחרי. היו שם פיצות טובות וגלידות מעולות. זהו. מי צריך יותר?!

הפארק הלאומי הבית באגם צילום – ד”ר אבישי טייכר

הפארק הלאומי – הכניסה חופשית, חנייה בשפע.

שמו האמיתי – הפארק הלאומי ע”ש קריניצי, שהיה ראש עיריית רמת גן המיתולוגי, והמצבה שלו ממוקמת בצד אחד השבילים בפארק. הפארק מהווה מוקד משיכה ובילוי לחצי מיליון מבקרים מדי שנה, מהארץ ומהעולם. זהו הפארק הראשון שהוקם בארץ, על אדמות הכפר הערבי חירייה בשנת 1951,  ועל כן זכה לשמו – הפארק הלאומי. יש פארק אחד בישראל גדול ממנו – פארק הירקון. במרכזו של הפארק אגם רחב. בעבר ניתן היה לשכור סירת משוטים ולבלות בחתירה סביב האיים שעליהם אינסוף עופות וציפורים וסביב ‘הבית על האגם’. הבית הזה שצורתו כספינה, מהווה סימן היכר של הפארק הלאומי.

ומה עוד? גן פרחים הנפרש על שטח של 12 דונם ובו כ-82,000 פרחים בשלל צבעים וסוגים, חורשת עצים גדולה שבעיבורה זורם (בחורף) נחל אכזב ובקיץ זו תעלה שאפשר לרוץ ולהתחבא בה. כמובן שרוב שטחו של הפארק הוא דשא. מרחבי הדשא מנוקדים פה ושם בעצים גדולים, וחלקם מכסים גבעות שעליהן ניתן לרוץ ולשחק. בשנים האחרונות חודש הפארק ושופץ, ונוספו בו מתחמי כושר ומשחקים, מדשאות, גן ורדים וטיילת.

עוד שוכן בפארק הלאומי אוסף הפסלים הגדול ביותר של הפסל המוכר מנשה קדישמן ז”ל. בפארק הלאומי פזורות יצירותיו של קדישמן בשני מתחמים – מתחם העצים הפוזיטיביים, ומתחם ‘גן הפסלים’ של קדישמן המהווה מקור משיכה לאלפי מבקרים. חפשו גם את פסל “יהודה המתעורר”, פסל מרשים וגבוה, של הפסל אברהם מלניקוב.

המזרקות אטרקציה חדשה באגם – 3 מזרקות מים גבוהות הנראות למרחק רב ומוארות בלילה בתאורה צבעונית בתכנונו של המהנדס יגאל שטרק. 2 מהמזרקות מתנשאות לגובה של 12 מטר, והשלישית לגובה של 27 מטר והם הוקמו כדי לתת מענה לשיפור איכות מי האגם על ידי תחלופה וחימצון של מי האגם. הקמת המזרקות מאפשרת לחסוך מים שפירים ולסייע בשמירת על סביבה איכותית עבור עשרות אלפי דגים, ברווזים ואווזים, צפרדעים ובעלי חיים נוספים החיים באגם המכיל כ-55 אלף קוב מים.

הכניסה לפארק הלאומי היא ללא תשלום והפארק פתוח לאורך כל שעות היום והלילה. במקום מאות מקומות חניה המיועדים למבקרי הפארק. מתחם הפארק הלאומי כולו נגיש לנכים ולעגלות ילדים, ויש בו תאי שירותים הנגישים לנכים, שני מזנונים ובית קפה. כתובת: אחד העם 3,  רמת-גן  טלפון: 03-6313964 דוא”ל: park-l@ramat-gan.muni.il

מוזיאון האדם והחי

המוזיאון מציע שלל תערוכות, תצוגות, פעילויות, סיורים מודרכים וחוויות מהנות, ומספר את סיפורו המלהיב של עולם החי והאדם, באמצעים חדישים ומרתקים. בין הנושאים המוצגים במוזיאון: התפתחות היצורים החיים על פני כדור הארץ, זוחלים ודינוזאורים, האדם הקדמון, תנועה, שלד ושרירים, המוח ומערכת העצבים, תקשורת וחושים, רבייה ותורשה.

מוזיאון האדם והחי, צלם יקי אקרמן

  פעילויות, תערוכות וסדנאות בחופש הגדול:

בחודש אוגוסט במוזיאון האדם והחי בפארק הלאומי ברמת-גן מציע חוויות, סדנאות וסיורים סביב בעלי חיים ומדע, והוא מתאים לכל המשפחה. המקום מציע פעילויות איכותיות בנושאים מגוונים סביב התערוכות במוזיאון. אלו מלוות בהדרכה ייחודית בתערוכות ובעשייה יצירתית. בחופשות הגדולות מתקיימות פעילויות בסבבים בשעות  10:00 11:00 12:00. הן מתאים לגילאי 3 עד 120, וכלולות במחיר הכניסה.

מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר-חוויה במוזיאון יום א’ 6.8 יום ג’ 15.8 האדם ככלי בלתי יאומן. לכבוד אירועי המכביה, ושיאי הספורט שנשברים כל הזמן, נבחן את גוף האדם ונבדוק את גבולות יכולתו.

ציפורים בדואט-חוויה במוזיאון יום ב’ 14.8 יום ה’ 24.8 פעילות בעקבות התערוכה של בעלי-חיים מיוחדים, יפים ורעשנים אלה שנמצאים אתנו מאז תקופת הדינוזאורים

סדנאות בנושאים מעניינים לילדים שעולים לכיתות א-ג הפעילות מתחילה בשעה 10:00 ומסתיימת ב 12:00 מחיר לילד: 40 שקלים. להורה: מחיר כניסה למוזיאון. יש להירשם מראש. מספר המקומות מוגבל.

בועות סבון יום ג’ 8.8 יום ב 21.8 בועות סבון הן גוף חלול העשוי ממי סבון. אנחנו נבנה גופים מצולעים. ונראה איזה צורה תקבל בועת הסבון.

סדנא קסם של מדע יום ד’ 16.8 העולם סביבנו מלא בתופעות קסומות. נראה, נבנה ונעזר בקוסם כדי להכירן. חיות הפרא – הפעלה בתערוכה “חיות הפרא של נחום גוטמן וחברים” 23.8 מיהן חיות הפרא שאנחנו אוהבים לצפות בהן. נכיר אותן את הצד המדעי ובכיתה הפעלה מעשית…

נעים להכיר  סיור מודרך במחיר הכניסה למוזיאון נעים להכיר 2.8, 3.8, 7.8, 9.8, 10.8, 13.8, 17.8, 20.08 סיור מודרך בשעה 11:00 ללא תוספת למחיר הכניסה . משך הסיור 45 דקות

מוזיאון האדם והחי בפארק הלאומי ברמת גן. שעות פעילות במוזיאון: ימים א’, ב’ ד’ ה’ 9:00-14:00, יום ג’ 9:00-18:00. יום שישי סגור.שבת 10:00-17:00 פרטים באתר המוזיאון  ובטלפון: 03-6315010

בית קפה ופיצרייה שקד – אלוף דוד 40 ר”ג: מקום של פסטות ופיצה, גלידות וקינוחים ויש גם סופר/מעדנייה איכותית בצמוד.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *