Image default
מה חדש

חדש בירושלים: “סיפורו של המלך דויד” במופע האור-קולי במגדל דויד

אל כתבת ההתרשמות שלנו מביקור בחזיון האור קולי

לאורך ההיסטוריה האנושית אין דמות שזכתה למחוות אמנותיות רבות כל כך כדוד המלך – גדולי הציירים, הפסלים והמשוררים מכל התקופות הקדישו לו את פרי יצירתם. כאשר כל העושר האמנותי והתרבותי הזה מוקרן עם רדת הלילה על חומות המצודה במגדל דוד נוצרת חוויה חד-פעמית, מרתקת ועוצרת נשימה. מוזיאון מגדל דוד מציע נקודת מבט עכשווית, אמנותית ומוזיקלית על סיפורו התנ”כי של המלך דוד.

המופע החדש עושה שימוש באמצעי הטכנולוגיה המתקדמים בעולם – מקרני לייזר עוצמתיים ומערכת מחשוב המפעילה 20 מקרנים, 10 נגנים, 14 מחשבים, 14 רמקולים ותשתית כבלים באורך 10 קילומטרים. “דוד המלך לא היה מושלם אלא אדם בשר ודם, עם מאבקים פנימיים, חולשות ופחדים. דברים שפחות מדברים עליהם בסרטים הוליוודיים או בסיפורי ילדים”, אומרת רנה סיוון, היוצרת והאוצרת של חוויית הלילה החדשה במגדל דוד, המושקת בימים אלו. “זאת הייתה נקודת המוצא שניסינו להמחיש במופע החדש, שמעבר לנרטיב הליניארי וההיסטורי של דוד המלך, מציג בעיקר את סיפורו האנושי”.

חוויית הלילה החדשה במגדל דוד היא חגיגה רב-חושית המשלבת עבר, הווה ועתיד באמצעות הטכנולוגיות המתקדמות בעולם. מקרני לייזר וצליל איכותי ועוצמתי המשתלבים יחדיו ליצירת תחושה על-זמנית שכולה קסם וצבע ונושאים את הצופה למסע סוחף ומפעים בתוך הדרמה ההיסטורית הגדולה של המלך דוד. המופע מציג את סיפור חייו הסוער, החל משדות בית לחם וימי נערותו כרועה אדמוני ויפה עיניים אשר נמשח למלוכה על ידי הנביא שמואל. הנער הצעיר מתגלה כלוחם אמיץ, משורר ומוזיקאי מחונן, ולימים גם כמלך ומנהיג רב תושייה – אך גם כדמות אנושית בעלת חולשות ופחדים, כמסופר במקרא ובמדרשים.

תחילתו של המופע בסיור וירטואלי בין יצירותיהם של גדולי האמנים – שאגאל, מאטיס, מיכלאנג’לו, רמברנדט ורבים אחרים. המשכו בתמונות ובאירועים מסיפור חייו הסוער של דוד המלך, המבוססים על מקורות תנ”כיים, היסטוריים וארכאולוגיים. לצד אלה שזורים במופע, באור ובצליל, מזמורי תהילים המיוחסים לדוד והם מגיעים לשיאם בסיום המופע בחגיגה מוזיקלית עכשווית של שירי שמחה והלל למלך ולירושלים.

ה”מזמור לדוד” המפורסם, בביצועו של הזמר ארז לב-ארי ובלחן העממי המוכר והידוע, גורם לצופי המופע לפצוח בשיר אל מול חומות המצודה ההופכות לדפי ספר תהילים ענק, עתיק ומאויר בצבעים מרהיבים.  חוויית הלילה החדשה של מוזיאון מגדל דוד מוקרנת לראשונה באמצעות מקרני לייזר מהחדשניים ביותר בעולם, המוצר המתקדם בעולם מבית חברת דיגיטל.

במופע נעשה שימוש בטכניקה ייחודית המשלבת צילום וידאו, איור מוקפד בעבודת יד, גרפיקה ומוזיקה שנוצרה במיוחד עבור המופע. המופע משלב אנימציות, טכניקות מתקדמות של הנפשה ועריכה בטכנולוגיות מתקדמות. כל אלה יוצרים חוויה תלת-ממדית אולטימטיבית המעניקה את התחושה שהדמויות המופיעות על החומות הן אנשים חיים לכל דבר, והצופה כבר אינו בעמדת מתבונן אלא חווה את המופע כשותף פעיל באירועים.

ניהולו האמנותי של המופע הופקד בידיהם המנוסות של אמני המדיה ז’אן מישל קיינס ואלן רישאר מצרפת, הנחשבים למובילים בתחום בעולם ויצרו גם את המופע הקלאסי והוותיק של מגדל דוד. את המוזיקה המקורית כתב המוזיקאי הצרפתי המוערך אלכסנדר לוי והיא משלבת בין קלאסי לעכשווי, בין המודרני לליתורגי, ומשנה את האווירה במופע על פי הסצנות עד לסיומו בקונצרט חגיגי עכשווי.

המופע הלילי הוותיק של מגדל דוד, אשר נפתח לקהל בשנת 2008, הפך ברבות השנים לפנינת תרבות יחידה מסוגה בעולם המושכת אליה מאות מבקרים מדי לילה ומיועדת לכל אוהבי ירושלים – ישראלים ותיירים דוברי כל השפות. “חוויית הלילה המקורית של מגדל דוד שרצה זה עשור היא הצלחה מדהימה, אך המופע החדש מציג קפיצת מדרגה גדולה מבחינה טכנולוגית”, אומרת רנה סיוון. “עברנו מטכניקת הקרנה רגילה למקרני לייזר ושילבנו אמצעי הסרטה ייחודיים של קטעי סרטים שעובדו במיוחד עבור המופע ונשתלו בתוכו. התנועה והחדות של טכניקת הלייזר הופכות את האובייקטים לחיים ולתלת-ממדיים, ואת המופע עצמו להרבה יותר מרשים”.

לפני המופע עורכים הצופים סיור קצר בשבילי המצודה. על קירות האבן סביבם מוקרנים מפלי מים שוצפים וסבך צמחייה, בהשראת נווה המדבר של עין גדי הקשור בסיפור דוד התנ”כי, וכן פסוקי תנ”ך המספרים את סיפורו של דוד המלך. כך זוכים הצופים לחוויה עוצרת נשימה עוד בטרם נפתח המופע.

 

איפה:

מגדל דוד – המוזיאון לתולדות ירושלים
שער יפו, ירושלים 9114001

• המיצג מונגש לכיסאות גלגלים
• ניתן לרכוש כרטיס משולב לחוויית הלילה ולביקור במוזיאון, שניתן לניצול בימים נפרדים,
בתוספת של 5 ₪ בלבד

מחירון:

מבוגר 65
ילד 55
ותיק 60
סטודנט 60
נכה/חוגר 40

* מוזיאון מגדל דוד בירושלים הוא הרבה יותר ממוזיאון. זהו אתר היסטורי וארכיאולוגי בו מתרחשים כל העת אירועי תרבות ואמנות, תערוכות מתחלפות, פעילויות חינוך, הופעות ומסיבות. אירועי התרבות והפעילויות/ והסיורים במגדל דוד מיועדים לכולם – לישראלים ולתיירים בכל גיל, מכל דת ולאום. הם מחברים בין מזרח ומערב, בין קודש לחול, בין ימי קדם לימינו אנו, ומציגים את ירושלים הנצחית והעכשווית, האוניברסלית והרב-תרבותית.

 

 

אולי תאהב\י גם:

קיץ ישראלי של מחול: פסטיבל אינטימדאנס בתיאטרון תמונע

איטו אבירם

חופשה בגליל המערבי עכשיו, בחודש הפסטיבלים

איטו אבירם

“בעקבות כד הבושם” – הילדים חופרים ומגלים עתיקות בבית ג’וברין

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן