Image default
מה חדש

הסרטים הגדולים של פסטיבל סאנדנס – עכשיו בסינמטק תל אביב

 

במלאת 40 שנה לפסטיבל האמריקאי  מוקרנת קולקציית סרטים מובחרים שפרצו בפסטיבל הסרטים העצמאיים החל מה 8 ועד ה-23 בינואר 2024 

למועדי הקרנת הסרטים

ב-1985 נפגשו חובבי הסרטים העצמאיים באמריקה בפעם הראשונה במסגרת פסטיבל סאנדנס, שהיה מושג חדש ולא מוכר, והוגדר כפסטיבל לסרטים אמריקאים עצמאיים. המטרה – להשמיע ולהגביר את קולו של הקולנוע העצמאי שפועל מחוץ לאולפני הסרטים הגדולים.

זה התחיל כשרוברט רדפורד, התאהב באזור ביוטה קנה שטח אדמה גדול, וכינה אותו “סאנדנס” על שם הדמות המיתולוגית שגילם בסרט “קיד וקאסידי” ובשמו המקורי .Butch Cassidy and the Sundance Kid על שטח זה התחילו לקיים פסטיבל סרטים קטן בסוף שנות ה-70, ואחרי כמה שנים רדפורד הקים את מכון סאנדנס לקולנוע, במטרה לסייע לקולנוענים עצמאיים לספר את הסיפורים שלהם ולהעביר אותם למסך הגדול.

המכון ערך את הפסטיבל הראשון מטעמו ב-1985, ומאז כאמור – לאט אבל בטוח – היסטוריה. בין ההרים המושלגים בפארק סיטי מתאספים מדי ינואר אנשי קולנוע להציג ולראות את הקולות הצעירים המבטיחים, ואת הסרטים החדשים של היוצרים שהפסטיבל כבר הפך למאסטרים מבוקשים, מטרנטינו ועד לינקלייטר, מאלכסנדר פיין ועד קלואי ז’או. עם השנים נוספו לבחירה של הסרטים האמריקאים העלילתיים גם מסגרות של דוקומנטרי וקולנוע עולמי, קצרים, סרטי חצות ועוד רצועות נושא שונות. הסרטים שנבחרים להקרנה בפסטיבל היוקרתי הזה מגיעים לבכורה שלהם עם חותמת איכות של ‘סרט אינדי’ שאוהבי קולנוע רוצים לראות.

40 שנה חלפו מאז, והיום זהו אחד מפסטיבלי הסרטים החשובים והמגניבים ביותר בעולם, שמושך אליו מלבד קולנוענים ואנשי מקצוע גם את הכוכבים הכי גדולים על פמליותיהם, את האולפנים ושירותי הסטרימינג הגלובליים שבאים לרכוש במיליוני דולרים את היצירות החדשות עליהן מהמרים שיהפכו ללהיטים הבאים.

השנה הפסטיבל מציין את המהדורה ה-40 החגיגית שלו, וסינמטק תל אביב מצטרף לרגע חשוב זה בעולם הקולנוע ומעלה תכנית של סרטים מייצגים מהפסטיבל.

הסרט שזכה השנה – הכל בסדר עם ג’ורג’י. למעלה – קר עד העצם.

החל מה 8 בינואר ועד ה-23 בחודש יוקרנו בסינמטק תל אביב מבחר סרטים מרכזיים שפרצו בסאנדנס.
הסרט הפותח את האירועים הוא סרט הבכורה של האחים כהן, הנאו נואר “רציחות פשוטות”. הסרט הסוגר יהיה “קר עד העצם” של דברה גראניק בכיכובה של ג’ניפר לורנס לפני תהילת ‘משחקי הרעב’. עוד יוקרנו:  “פרש,” דרמת הפשע המעולה של הבמאי בועז יכין, “המזכירה” עם הופעה חד פעמית של מגי ג’ילנהול,  “וויפלאש” הסוחף והאינטנסיבי של דמיאן שאזל,  “חיות הדרום הפראי ,”פנטזיה פיוטית בכיכובה של הילדה עוצרת הנשימה,  קוונז’אני וואליס, “הפרידה”, דרמה משפחתית מרגשת ומלאת הומור בכיכובה של הראפרית אקוואפינה,  “מוכרים בלבד”, הלא הוא Clerks המיתולוגי של קווית סמית’, על יום בחייהם של דנטה, ג’יי וסיילנט בוב, ו“הכל בסדר עם ג’ורג’י ,” הסרט הבריטי שזכה בסאנדאנס 2023 בפרס חבר השופטים במסגרת קולנוע עולמי, דרמה קומית מרעננת על קשר מיוחד בין ילדה ואבא שלה.
פסטיבל סאנדנס במיטבו מוציא לעולם סרטים ייחודיים שנשארים איתנו. 40 שנה של קולנוע מצוין. נתראה באולמות.

למועדי הקרנת הסרטים בסינמטק  

אולי תאהב\י גם:

בכורה עולמית – “אלברט”, אופרת מסע קומית

איטו אבירם

פסטיבל אושו ישראל השמיני סופ”ש ראשון באוגוסט בגבעת חביבה

איטו אבירם

עזה כמוות אהבה – מופע מחול של להקת אדמה: ללמוד לרקוד מ… הבצק

איטו אבירם

הגב לפוסט

דילוג לתוכן